Baterie do laptopów - ważne wnioski

Bateria, baterii nie równa. Doświadczenie podpowiada, że istotnym parametrem każdej baterii jest jej pojemność, która odpowiada za czas pracy urządzenia na samej baterii, a przecież na tym nam zależy aby jak najdłużej można było pracować bez zasilania zewnętrznego.

 

Ileż to razy spoglądamy na wskaźnik baterii w swoim laptopie i z trwogą patrzymy, że zostało już tylko 5% pojemności. Ten jakże ważny parametr zależy od jakości ogniw użytych w baterii.

Ogniwa słabej jakości mają małą pojemność i krótki czas użytkowania. Producenci prześcigają się w produkcji ogniw i każdy deklaruje, że jego ogniwa są najlepsze. Obecnie najbardziej popularnym ogniwem stosowanym w bateriach są ogniwa Li-ion typ ICR18650NH. 

Poniższy przykład przedstawia ogniwa różnych producentów.

- górny zestaw ogniw, to ogniwa "no name"

- środkowy zestaw ogniw, to ogniwa ICR18650NH z oryginalnej baterii stosowanej przez producenta laptopów,

- dolny zestaw ogniw, to ogniwa ICR18650NH stosowane w bateriach AMPTECH.

 

Istotnymi parametrami ogniwa są; 

  • nominalne napięcie
  • minimalne napięcie rozładowania
  • maksymalne napięcie ładowania
  • pojemność

 

Te wszystkie parametry powinny być zgodne z kartą katalogową danego ogniwa.

 

Stosowane ogniwa w naszych bateriach, bateriach AMPTECH spełniają wszystkie te parametry. Prowadzone cykliczne próby jakościowe baterii i ogniw potwierdzają, że ogniwa stosowane w bateriach AMPTECH są ogniwami wysokiej jakości, które są dostarczane przez wiodących producentów ogniw. Z każdej dostawy są pobierane próbki po dwie baterie z każdego typu i poddawane testom zgodnie z kartą katalogową. Deklarowana przez producenta pojemność której minimalna wartość wynosi 2150mAh jest każdorazowo potwierdzana przez nasze badania.

 

Z naszych badań wynika, że pojemność naszych ogniw waha się na poziomie od 2146mAh do 2178mAh. Ta rozbieżność wynika z tego, że nie ma idealnie powtarzających się ogniw. Stosowany przez nas układ pomiarowy zakłada minimalne napięcie rozładowania dla baterii np. 11,1V.

Bateria jest sztucznie obciążona rezystorem o wartości 5 ohm i mocy 15W. Pomiar pojemności kończy się automatycznie gdy napięcie na baterii osiągnie minimalne napięcie tzn. 8,25V.

Wtedy jest odczytywana rzeczywista pojemność dla całej baterii, która jest zgodna z wartościami podanymi w karcie katalogowej producenta ogniw. 

 

Dlatego warto stosować dobre sprawdzone baterie, które gwarantują nam długą i przyjemną pracę na naszym laptopie, zwłaszcza jak jesteśmy pozbawieni możliwości zewnętrznego zasilania.

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię